Abc news Arama Sonuçları

Homeowner finds dog upon return to property after catastrophic wildfireABC News
17 saat önce
A dog owner left a piece of clothing at the site of her home hoping her dog would recognize the scent.
Perkujtimorja per Kacifas, protesta ne Gjirokaster | ABC News AlbaniaABC News Albania
1 gün önce
Ndërsa në Bularat u zhvillua ceremonia përkujtimore 40 ditë pas vrasjes se minoritarit Kostandin Kaçifas, në Gjirokastër, në sheshin “Çerçiz Topulli”, shoqatat ...
Brexit 'preppers' taking matters into their own hands | ABC NewsABC News (Australia)
3 gün önce
It sounds like a doomsday approach, but across the United Kingdom some supermarkets chains have begun to stockpile in case no deal can be done and ...
Fevziu ne ABC News: Studentet ndihen te fyer e te paperfaqesuar | ABC News AlbaniaABC News Albania
19 saat önce
Gazetari Blendi Fevziu i cili ka ndjekur edhe në terren protestën e studentëve ka folur në studion e ABC News për kërkesat e tyre, me të cilët ka biseduar vetë.
Scott Morrison vows to ‘fight’ Nauru bill (full speech) | ABC NewsABC News (Australia)
4 gün önce
The Prime Minister has ramped up his attack on Labor, as he faces the prospect of defeat on a bill to get more refugees off Nauru and Manus Island. Read more ...
Watch ABC News LiveABC News (Australia)
7 ay önce
This embedding tool is not for use by commercial parties. ABC News Homepage: http://abc.net.au/news Follow us on Twitter: http://twitter.com/abcnews Like us ...
George H.W. Bush farewelled at state funeral | ABC NewsABC News (Australia)
4 gün önce
George H.W. Bush, the elder statesman of a political dynasty, has been farewelled at a state funeral in Washington. Three former presidents looked on as a ...
Flori Mumajesi triumfon, prapaskenat e nates finale te festivalit “Kenga Magjike” | ABC News AlbaniaABC News Albania
16 saat önce
Kantautori Flor Mumajesi ngre trofeun e 20 të Këngës Magjike. Këngëatri mori votuat e kolegëve. Ky edicion rezultoi një spektakël i vërtetë gjatë 3 netëve në ...
Trump calls former secretary of state 'dumb as a rock'ABC News
2 gün önce
Rex Tillerson, who was fired by the president, said he needed to remind Trump to obey the law. rivea386WATCH THE FULL EPISODE OF 'WORLD NEWS ...
George H.W. Bush Funeral Live: Watch memorial in HoustonABC News
3 gün önce
Watch live Memorial Service at 11 am ET for George H.W. Bush, the 41st president held at St. Martin's Episcopal Church. ABC News Live will provide full ...
Women describe working for Trump as undocumented immigrantsABC News
2 gün önce
Victorina Morales and Sandra Diaz speak to ABC News' Tom Llamas about being hired as housekeepers at Trump's golf course in New Jersey even though ...
Southwest flight's terrifying landingABC News
3 gün önce
Flight 278 rolled off the end of a runway at Hollywood Burbank Airport after wet conditions made for a difficult landing. rivea386WATCH THE FULL EPISODE OF ...
A Doctor in the House | InsidersABC News (Australia)
1 gün önce
All of time and space has nothing on Auspol in 2018 For more from ABC News, click here: http://www.abc.net.au/news/ Subscribe to us on YouTube: ...
Gjiknuri: Dixhitalizim fondit te te dhenave teknike te hidrokarbureve | Abc News AlbaniaABC News Albania
18 saat önce
Fondi 100 vjeçar i të dhënave të hidrokarbureve në Fier do të dixhitalizohet. Është kompania SHELL që do të realizojë fazën e parë të këtij procesi. Ministri i ...
Sot dita e 5-te e protestes se studenteve | Abc News AlbaniaABC News Albania
22 saat önce
Sot është dita e pestë e protestës së studentëve të Universiteteve Publike. Siç na raportoi gazetari ynë Andi Qosja, studentët mblidhen në fillim tek Korpusi i ...
Vendparkimet nentokesore e vetmja zgjidhje per Fierin| Abc News AlbaniaABC News Albania
19 saat önce
Në Fier po punohet për vendparkim nëntokësor. Kjo për shkak se nuk ka asnjë hapësire për të parkuar dhe drejtuesit e mjeteve prej kohësh nuk po orientohen ...
Bats fall from trees amid extreme heatwave in tropical Queensland | ABC NewsABC News (Australia)
1 hafta önce
Heat records have tumbled across the north of Queensland. Some cities have been facing days of temperatures above 40 degrees celsius. The sizzling weather ...
Amusement Park Ride Goes Awry | ABC World News Tonight | ABC NewsABC News
6 yıl önce
Husband, wife conquer fear of heights as ride comes to stop. SUBSCRIBE for the latest news and updates from ABC News ...
Flasin studentet e revoltuar | Abc News AlbaniaABC News Albania
19 saat önce
Në ditën e pestë të protestës para Ministrisë së Arsimit, studentët artikuluan një kërkesë politike. Ata bëjnë thirrje për revolucion e përmbysje të klasës politike në ...
Nis protesta e studenteve, marshim drejt Ministrise se Arsimit | ABC News AlbaniaABC News Albania
1 gün önce
Ka nisur mëngjesin e kësaj të shtune protesta e studentëve, të cilët prej pesë ditësh kërkojnë përgjysmim tarifash, kartë studenti, rritje buxheti, përfaqësues në ...
What is TikTok? | ABC NewsABC News (Australia)
1 hafta önce
Chinese-owned social video app TikTok has exploded in popularity worldwide this year. So what is it, and what's behind its success? For more from ABC News, ...
President Trump speaks to media after Cohen pleads guilty | ABC News Special ReportABC News
1 hafta önce
SUBSCRIBE to ABC NEWS: https://www.youtube.com/ABCNews/ Watch More on http://abcnews.go.com/ LIKE ABC News on FACEBOOK ...
Plehrat ne keneten e Durresit | Abc News AlbaniaABC News Albania
19 saat önce
Në zonën e ish-Kënetës që sot quhet Durrësi i Ri rrugët dhe kanalet janë të mbushura me plehra. Banorët tregojnë që jo vetëm nuk ka kosha, por prej kohësh ...
ABC News Live: California wildfires, Kavanaugh confirmation, new book on TrumpABC News
3 ay önce
The latest headlines from around the world. SUBSCRIBE to ABC NEWS: https://www.youtube.com/ABCNews/ Watch More on http://abcnews.go.com/ LIKE ABC ...
Konfindustria per renien e euros: Fuqizon importet| Abc News AlbaniaABC News Albania
18 saat önce
Importet favorizohen ndërsa prodhuesit në vend goditen. Janë këto pasoja që shkakton rënia e monedhës euro në nivelet më të ulta të saj gjatë muajit muajit ...
George H.W. Bush Funeral Live: Watch memorial in Washington, DCABC News
4 gün önce
Watch live Memorial Service at 10 am ET for George H.W. Bush, the 41st president held at the Washington National Cathedral. ABC News Live will provide full ...
The Debrief: Chicago shooting, California wildfires, and cruise ship death | ABC NewsABC News
2 hafta önce
The latest headlines from around the world. SUBSCRIBE to ABC NEWS: https://www.youtube.com/ABCNews/ Watch More on http://abcnews.go.com/ LIKE ABC ...
Ahmeti: Te zbatohet marreveshja e Prespes | Abc News AlbaniaABC News Albania
19 saat önce
Kryetari i Bashkimit Demokrat për Integrim, Ali Ahmeti kërkon zbatimin e plotë të marrëveshjes për emrin me Greqinë. Ai ripërsërit edhe njëherë që presidenti i ...
Studentet e Gjirokastres ne diten e pare te protestes | Abc News AlbaniaABC News Albania
23 saat önce
Është dita e parë e protestës për studentët e Gjirokastrës. Ata nuk dolën në të njëjtën kohë kur studentët e të gjitha universiteteve të vendit marshuan nëpër ...
Studentët e Gjirokastres ne diten e pare te protestes | Abc News AlbaniaABC News Albania
19 saat önce
Studentë të Universitetit "Eqrem Çabej" ju bashkuan protestës së studentëve në të gjithë Shqipërinë. Ata thanë se numri i mbështetësve është më i madh dhe se ...
Cfare ndodhi ne prapaskenat e nates se dyte te Kenges Magjike | ABC News AlbaniaABC News Albania
2 gün önce
Prapaskenat e natës së dytë të skenës magjike, përveç emocioneve, këngëtarët rrëfejnë edhe këngët e preferuara. Ju ftojmë t'i ndiqni në materialin në vijim.
The Debrief: California wildfires, Florida recounts, winter weather forecast | ABC NewsABC News
3 hafta önce
The latest headlines from around the world. SUBSCRIBE to ABC NEWS: https://www.youtube.com/ABCNews/ Watch More on http://abcnews.go.com/ LIKE ABC ...
Mother Falls to Death From Amusement Park Ride | ABC World News Tonight with David Muir | ABC NewsABC News
5 yıl önce
Children and other passengers watch in horror as mother falls from her seat off 14-story high roller coaster. SUBSCRIBE for the latest news and updates from ...
Inside the Navy's flyover farewell for President George H.W. BushABC News
14 saat önce
Navy pilots who participated in the 21 aircraft flyover at George H.W. Bush's funeral in Texas describe what it was like to be part of that historic tribute for the late ...
Studentet kerkojne plotesimin e kerkesave te tyre | ABC News AlbaniaABC News Albania
1 gün önce
Në Ditën e Rinisë revolta e studentëve të universiteteve publike nisi nga Korpusi Universitar në Tiranë. Me thirrje të dhjetoristëve 90 marshuan drejt Ministrisë së ...
Flavia Osmani interviste ne ABC News (07 Dhjetor 2018)Mbrëmje ABC
2 gün önce
Studentët janë të vendosur. Ata kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre dhe kjo është e panegociueshme. Në ditën e katërt të protestës së tyre, në emisionin ...
2017 in review - ABC NewsABC News (Australia)
11 ay önce
As 2017 draws to a close, take a look back at some of the stories the ABC has covered this year, and Know the Story in 2018.
American tourist recovering after hippo attackABC News
3 gün önce
Kristen Yaldor was celebrating her birthday on a guided canoe trip with her husband in Zimbabwe when the hippo capsized their canoe and bit her leg, ...
Studentet perballe qeverise | ABC News AlbaniaPolitika në ABC News
1 gün önce
Me mijëra studentë të universiteteve publike kanë nisur protestat kundër tarifave, e kushteve në auditorë e konvikte. Në pak ditë, ia dolën të marrin ç'ka vetë ...
Ivanka Trump interview 2018: Inside Deborah Roberts' exclusive | ABC NewsABC News
1 hafta önce
Deborah Roberts discusses her interview with the eldest daughter and a senior adviser to President Donald Trump,. SUBSCRIBE to ABC NEWS: ...
CNN Anchor Poppy Harlow Faints During Live Broadcast | ABC NewsABC News
2 yıl önce
The pregnant broadcaster began slurring her words and breathing heavily before CNN cut to commercial break. SUBSCRIBE to ABC NEWS: ...
Moti - E shtune, 8 dhjetor 2018 | ABC News AlbaniaABC News Albania
1 gün önce
Moti – E shtunë, 8 dhjetor 2018 Sipas MeteoAlb: Masat ajrore të ngrohta dhe të lagështa me origjinë oqeanike do të kushtëzojnë mot të ngrohtë dhe të lagësht.
Flasin studentet ne Shkoder | Abc News AlbaniaABC News Albania
3 gün önce
Studentët e disa fakulteteve të universitetit të Shkodrës, kanë protestuar para godinës së Rektoratit duke kundërshtuar tarifat e vendosura në Vendimin numër ...
Joana Meraja interviste ne ABC News (08 Dhjetor 2018)ABC News Albania
1 gün önce
Studentët dinë të njoftojnë vetëm nisjen e protestës, por jo përfundimit. Studentja Joana Meraja ishte e ftuar në ABC News ku theksoi se studentët qëndrojnë të ...
Solar Eclipse 2017 ABC News coverageABC News
1 yıl önce
For the first time in 99 years a solar eclipse will be cross the continental United States. SUBSCRIBE to ABC NEWS: https://www.youtube.com/ABCNews/ Watch ...
Vacation Nightmare: Sun, Sand, Prostitutes? | ABC World News Tonight | ABC NewsABC News
5 yıl önce
Part 1: ABC News investigation into all-inclusive deals sold online uncovers issues. SUBSCRIBE for the latest news and updates from ABC News ...
Man on sailing holiday dies after shark attack | ABC NewsABC News (Australia)
1 ay önce
A 33-year-old man on a sailing holiday with friends has died after being attacked by a shark in Queensland's Whitsundays on Monday. Read more here: ...